Public data workspaceRead-only tender record
Public tender

Asphalt Paving Works for Helsinki City Infrastructure Construction Department 2026

KAUPUNKI-INFRAN RAKENTAMISEN OSASTON ASFALTTIPÄÄLLYSTYSTYÖT 2026 Stara, Helsingin kaupungin rakentamispalveluliikelaitos, pyytää tarjoustanne kaupunki-infran rakentamisen osaston rakennustyömaiden asfalttipäällystystöistä koko kaupungin alueella ajalla 1.5. - 30.11.2026, tämän tarjouspyynnön ja liitteenä olevien tarjou…

Source ID: TED-031327db-0268-45bc-8a6c-ed3724586b82

Scope overview

KAUPUNKI-INFRAN RAKENTAMISEN OSASTON ASFALTTIPÄÄLLYSTYSTYÖT 2026 Stara, Helsingin kaupungin rakentamispalveluliikelaitos, pyytää tarjoustanne kaupunki-infran rakentamisen osaston rakennustyömaiden asfalttipäällystystöistä koko kaupungin alueella ajalla 1.5. - 30.11.2026, tämän tarjouspyynnön ja liitteenä olevien tarjouspyyntöasiakirjojen mukaisesti.

HANKINTAYKSIKKÖ Hankintayksikkönä on Stara, Helsingin kaupungin rakentamispalveluliikelaitos. Olemme kaupungin oma tuottaja; rakentamisen, ympäristönhoidon ja logistiikan moniosaaja. Vuodesta 2010 olemme toimineet nimellä Stara ja vuoden 2017 puolivälistä olemme rakentaneet ja kunnostaneet Stadia kunnallisena liikelaitoksena.

Staran suurin asiakas on Kaupunkiympäristön toimiala, joka tilaa kaupunki-infran rakentamisen osastolta infran rakennustöitä ja siihen liittyviä päällystystöitä. URAKAN SISÄLTÖ Hankinnassa on kyse rakennusurakasta. Hankinnasta syntyvä sopimus on Staran kaupunki-infran rakentamisen osaston käytössä, ja sen tarpeiden mukaan on laadittu tarjouspyynnön määräarvio.

Urakan puitteissa päällystetään rakentamisohjelman mukaisia kohteita jotka etenevät päällystysvaiheeseen. Urakka sisältää katurakennuskohteiden päällystystöitä jyräasfaltilla ja siihen liittyviä oheistöitä. Kohteiden koko on vaihteleva. Päällystys- ja jyrsintätöiden hinnoittelussa käytetään kokoluokkia. Hankinnan kohteena olevat päällystystyöt sisältävät päällystysmateriaalin hankinnan ja levitystyön.

HANKINTA- JA SOPIMUSMENETTELY Tämä hankintailmoitus on lähetetty julkaistavaksi 20.1.2026. Hankintailmoitus on sen voimassaoloajan nähtävillä julkisten hankintojen Hilma-palvelussa, EU:n virallisen lehden TED-tietokannassa sekä Tarjouspalvelussa, jonka kautta tarjous tulee laatia ja jättää sähköisesti.

Urakan hankinta tullaan toteuttamaan yksikköhintaperusteisena kokonaisurakkana ja sitä suorittamaan valitaan yksi urakoitsija. Tarjotut yksikköhinnat ovat kiinteitä koko sopimuskauden, eikä niihin sovelleta indeksitarkistuksia. Sopimus urakan toteuttamisesta tehdään liitteenä nro 1 toimitetun urakkasopimusmallin mukaisesti. Sopimustoimittajalla ei ole yksinoikeutta tuottaa hankinnan kohteena olevia töitä.

Annettujen töiden toteutukselle on asetettu aikataulullisia vaatimuksia. Töiden toteutuksen viivästymisestä aiheutuu sopimussakkoa.

Statusopen
CategoryOther
CountryFinland
Publish dateJan 21, 2026
Submission deadlineFeb 3, 2026
Estimated value
Notice typetender_notice
Sourceeu-ted-search
BuyerStara (Helsingin kaupungin rakentamispalveluliikelaitos)
Buyer websitehttps://ted.europa.eu/
City

Buyer & contacts

Public read-only access
Contact fields are visible publicly. Use the workspace for exports, buyer tracking, and alerts.
Open workspace
Contact nameKaupunki-infran rakentamisen teknisen tuen palvelut
Emailstara.kir.hankinta@hel.fi
Phone+358 931039241
OrganizationStara (Helsingin kaupungin rakentamispalveluliikelaitos)

Tags & Signals

asphalt pavingroad constructionpublic works contractHelsinki infrastructureunit price tenderroller-compacted asphaltmunicipal constructionpaving works 2026